Huta żelaza (niem. Julienhütte) przy ulicy Konstytucji w Bytomiu-Bobrku powstała w 1856 roku, a została zlikwidowana w roku 1994. Czasy jej świetności przypadły na lata 70. XX wieku. Na uwagę zasługuje zachowany do dziś okazały, dwuczęściowy budynek siłowni z pierwszej dekady ubiegłego wieku, wpisany do rejestru zabytków. Planuje się utworzenie w nim Muzeum Koksownictwa.