Osiedle familoków, tzw. Nową Kolonię Robotniczą między ulicami Konstytucji, Baczyńskiego, Żwirową i Jochymczyka w Bobrku, wznoszono sukcesywnie w latach 1907–1922. Przeznaczone było dla pracowników pobliskich hut i kopalń. Tworzą je domy dwu- i trójkondygnacyjne, nawiązujące do stylów historycznych i secesji. Kompleks stanowi typowy przykład domów wielorodzinnych położonych w pobliżu zakładów przemysłowych. Cały zespół, liczący około 100 budynków, został wpisany do rejestru zabytków.